A táppénzzel kapcsolatban bizonyos alapvető tájékoztatási feladatok – személyesen vagy telefonon , esetleg írásban – a betegre hárulnak.
Rögtön ( 24 órán belül, hétvége esetén a következő első munkanapon) jelezni kell a háziorvos felé :
-
a keresőképtelenség bekövetkeztét mert ennek elmulasztása esetén csak igen kivételes esetben lehetséges utólagos táppénzre vétel. ( Szakértői Bizottság döntése alapján )
- A jelentkezés kivételes esetekben (például: magas láz, hányás, mozgásképtelenség) telefonon is megtörténhet, ahol a háziorvossal konzultálva lehet megbeszélni a személyes találkozás időpontját és módját.
- A táppénzre vételkor az iratokon rögzítve van az orvosi vizsgálatkor várható végső keresőképtelenségi időpont. A tényleges gyógyulás ideje ettől eltérhet.
-
ha a gyógyulás a vártnál gyorsabb : még a MUNKÁBA ÁLLÁST MEGELŐZŐEN be kell jelenteni , mikortól tud majd a táppénzen lévő személy munkába állni. Ilyenkor a táppénzes állományt a háziorvos megszünteti a gyógyulás időpontjától.
-
ha a gyógyulás a reméltnél lassabb : a háziorvos eldönti mi a további teendő ( például : újabb személyes megjelenés , szakorvosi vizsgálatra történő beutalás ). A tájékoztatás elmaradása esetén a táppénzes időszak automatikusan véget ér ( az a háziorvosnál írásban rögzített napig tart ) és a munkavégzési kötelezettség miatt munkába kell állni.
-
a kórházba kerülést és a kórházból való kikerülést , ha az a táppénzes állomány ideje alatt történik , illetőleg utána táppénzes állomány következik. A kórházban fekvés időtartamára a kórház állít ki igazolást, de másnaptól a háziorvos köteles ezt elvégezni.
A munkavállaló a munkáltatónak köteles eljuttatni a táppénzre vételkor kitöltött papírokat. A táppénzes állomány a háziorvosnál írásban rögzített napig tart. ( a táppénzes állományról az orvosi jelentést az egészségbiztosítónak is el kell küldeni) .
Ennek alapján történik a táppénz elszámolása és fizetése , mind a munkáltatónál, mind pedig az egészségbiztosítónál. Elemi érdeke a táppénzesnek , hogy a gyógyulás mellett az adminisztráció minden érintettnél rendben legyen és a táppénzt megkaphassa.
Kérem tehát, hogy saját érdekében mindenki – személyesen vagy esetleg hozzátartozója segítségével – a fent leírtak alapján járjon el.
A háziorvos által előírt táppénzes kontroll vizsgálatokon a megjelenés kötelező, illetve ha a személyes megjelenés nem lehetséges, ennek okáról az orvost telefonon tájékoztatni kell.
A megjelenés , illetőleg a tájékoztatás elmaradása esetén a táppénzes időszak automatikusan véget ér és a munkavégzési kötelezettség miatt munkába kell állni.