Megfázás kezelése népi gyógymódokkal

A méz és fokhagyma párosítás ma is az egyik legjobb gyógymódot biztosítja mindenféle megfázás enyhítésére. Helyi antibakteriális hatást fejt ki, egyszerre csökkenti a dugulást a hörgőkben, kitisztítja az orrot, és enyhíti a torokfájást is. Hatásait a benne lévő kénnek köszönheti, mely jellegzetes szagát és ízét is adja.
Elkészítési javaslat: Két gerezd fokhagymát nyomjunk át fokhagymanyomón, majd keverjük el 1 teáskanál mézzel. Naponta 2-3-ször ismételjük, hiszen ez a legjobb természetes antibiotikum, 2-3 nap alatt kitakaríthatja a kórokozókat a szervezetből.

A különböző teák segítő hatása:

  • Keverjünk el meleg vízben kamillát és csipkebogyó húst, majd meleg állapotában kortyolgassuk. Ne feledkezzünk meg a kakukkfű illetve hársfateáról sem.
  • Vöröshagyma – Kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti. Elkészítési javaslat: Két-három fej vöröshagymát mossunk meg jó alaposan héjastul, és vágjuk össze. Főzzük néhány percig egy liter vízben. Ízesíthetjük szárított kamillával, hársfával is. Pirítsunk meg három evőkanálnyi cukrot, és hígítsuk fel a hagymafőzettel vagy mézzel édesítve igyuk, aprókat kortyolgatva.
  • Gyömbér – Enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a vírusokkal szemben is képes felvenni a harcot.
    Elkészítési javaslat: 5-8 cm-es darabka friss gyömbért alaposan mossuk meg, vékonyan hámozzuk vagy ne is hámozzuk, mert a héj alatt vannak a hatóanyagok, tegyünk forrásban levő vízbe, majd forraljuk 10 percig. Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal. Kortyolgassuk egész nap.
  • Erős paprika A csípős fűszer leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást enyhíti. A paprika csípősségét „okozó” kapszaicin stimulálja a váladéktermelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a váladék eltávolítását.
  • Cayenne-bors – hasonló a hatása az erős paprikáéhoz
    Elkészítési javaslat: egy negyed teáskanál Cayenne-borsot adjunk egy bögrényi forrásban lévő vízhez, ízesítsük frissen facsart citromlével, egy kevés gyömbérrel, és édesítsük mézzel.
  • Citromfű – A meghűlés okozta fejfájás kezelésére természetes gyógymód, amely népi hagyományokon alapul. Nem csak a meghűlés okozta fejfájáson segít, de jó gyógyír ez a depresszió oldására és segít az emésztési zavarok helyrehozásában is.

 

Megfázás során a rossz közérzet miatt szinte alig van étvágyunk. Fogyasszunk ilyenkor forró húslevest vagy hagymalevest. A húsleves, akárcsak a többi forró, gőzölgő ital, melyet meghűlésre ajánlanak, segít felszakítani a váladékot, pótolja az elvesztett folyadékot, és a kaparó toroknak is enyhülést hoz.
Elkészítési javaslat: a házi húsleves még jobban enyhíti a tüneteket, ha fokhagymával, Cayenne-borssal vagy curryvel ízesítjük.

 

A megfázás során több mellékhatást is megfigyelhetünk, például fejfájás, orrdugulás.
Javaslat:

  • az álmatlan éjszakákat okozó orrdugulásra a legjobb gyógymód, ha vizet forralunk és azt szárított kamillával megszórjuk; a forró víz és a kamilla egymásra ható kémiai reakciója során felszabaduló gőzt magunkba szippantjuk.
Vigyázat! A túl forró gőz belélegzése káros!

 

  • A növényi illóolajok fokozzák az orrüreg- és a hörgők nyálkahártyáján lévő csillók mozgását, megkönnyítik a légzést, és hozzájárulnak a váladék gyors távozásához.
Érzékeny egyéneknél allergiás reakciót: a bőr kivörösödését, viszketést válthatnak ki.A kámfor-, eukaliptusz- és borsmentatartalmú illóolajok nem alkalmazhatók csecsemőknél és két év alatti gyerekeknél, mert légzészavart és életveszélyes légzésleállást okozhatnak.
  • A forró fürdőbe csöppentett illóolajok gyorsan szabaddá teszik a légutakat, serkentik a csillók mozgását, ezáltal megkönnyítik a légzést.
A fürdővízben eloszlatott illóolaj is ugyanúgy kiválthat allergiás reakciót, mint a párologtató vízbe csöppentett. Egy napnál tovább fennálló allergiás tünetek esetén forduljon orvoshoz! Csecsemőket és két év alatti gyerekeket tilos illóolajos fürdővízben fürdetni, mert a gége, a gégefő és a légutak bénulását, életveszélyes légzésleállást okozhat.

 

Megfázás esetén pihenjünk és próbáljuk meg a napot alvással tölteni, ez a legjobb gyógymód, hogy regenerálódjunk.

Immunrendszerünk erősítése

Legjobb, ha friss zöldségekből kiadós salátát készítünk.
Alapanyagok lehetnek: póréhagyma, sárgarépa és salátalevél, cékla, savanyú káposzta, fekete retek.

  • Cékla – a cékla gyógyhatását, mely nyersen a legnagyobb, a benne található vitaminoknak, ásványi anyagoknak, valamint fito-vegyületeknek köszönheti. Rendkívül gazdag folsavban, C- és B-vitaminokban.
    Javaslat: Gyümölcscentrifugában kipréselt levét répa- és almalével fogyaszthatjuk. Salátáinkat nyersen, reszelve is gazdagíthatjuk vele.
  • Savanyú káposzta a káposzta savanyítva őrzi meg leginkább magas C-vitamin-tartalmát. Ennek a jelentősége igen nagy, mert ételeinkben az elkészítés során – a hő hatására – a C-vitamin nagy része tönkremegy.
  • Torma – A frissen lereszelt torma kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben lévő dugulást is képes enyhíteni. A tormában lévő izotiocianát nevű vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktól, csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik. Aki a különlegesebb ízeket is szereti, van kedve és lehetősége, a japán wasabit is kipróbálhatja; ez a zöld tormaféle rendkívül erős, és még komolyabb tisztító hatással rendelkezik, mint a torma.

 

Természetesen a zöldségek mellett elengedhetetlenek a gyümölcsök. Legyen az akár facsart narancsnak, citromnak a leve vagy a rengeteg vitaminnal szolgáló kivi.

  • A citrusgyümölcsök amellett, hogy C-vitamin-bombák, tele vannak gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal. Segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, és csökkentik a tünetek intenzitását. Ha télen mindennap egy pohár narancs- vagy grapefruitlevet elfogyasztunk, felerősíthetjük immunrendszerünket a megfázás ellen.
A grapefruitban található egyes vegyületek megváltoztathatják a gyógyszerek hatását, ezért ha gyógyszeres kezelésre szorulunk, vagy krónikus betegek vagyunk, kérjük ki orvos tanácsát, és addig grapefruit levet ne igyunk.

 

És végül, de nem utolsó sorban, eddigi tapasztalatok során rendkívül jó gyógymódnak bizonyult az egyébként mindenre alkalmas és jó kedvre derítő: csokoládé.

A megfázás elkerülésének és az abból való kilábalás érdekében figyeljünk a megfelelő higiéniára. Mossunk gyakran kezet, ajánlott a drogériákban kapható kézfertőtlenítők használata.

Nem áll rendelkezésre elegendő tudományos kutatási eredmény a teák és a fenti gyógymódok legtöbbjének terápiás hatékonyságáról, annyi azonban bizonyos, hogy évszázadok óta használt szerekről van szó.

Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/sport_egeszseg/14045/recept-nelkul-kaphato-keszitmenyek-hatekonysaga